Miazio Miazio
2887
BLOG

Śmigłowcowa propaganda Siemoniaka

Miazio Miazio Polityka Obserwuj notkę 76

Minister Siemoniak udostępnia poniższy link na swoim Twitterze. A tam tyle kłamstw i półprawd o zamawianych śmigłowcach! Wszystkie dowodzą, że rządzący dokonali jedynego słusznego wyboru, a kto sądzi inaczej to oszołom i nieuk. Warto kolejno odnieść sie do podawanych tam argumentów:
Ad1 To nie Tusk w 2012 roku pierwszy raz wymyslił zakup 70 maszyn na jednej platformie. Pierwszy raz to rozwiazanie zaproponował MON za rzadów PIS (miało być kupionych 156 maszym). Warto zauważyc ze zakup większej partii maszyn w dłuższym okresie dawałby duże szanse na korzyści przemysłowe dla Polski. Niestety po objęciu rządów przez PO i PSL program śmigłowcowy skasowano i sprzedano zakłady w Świdniku - jedyną polską fabrykę produkującą śmigłowce.   
Ad2 Zarówna Sikorski jak i Agusta  Westland (AW) podpisały porozumienia z WZL-1 z Łodzi na serwisowanie ich śmigłowców. Problemy z modernizacją Sokołów wynikają z tego, że na etapie sprzedaży Świdnika nie zobowiązano kupującego do serwisu i modernizacji Sokołów więc teraz firma robi to niechętnie bo MON chce płacić za tą robotę poniżej kosztów rynkowych.
Ad 3-5 Manipulacja. W dostępnych publicznie wymaganiach jest wymóg przewozu 12 żołnierzy (dla porównania Mi-17 – 32 żołnierzy) i nigdy wcześniej MON ani eksperci nic nie mówili, że chcą AW-101, czy S-92. Śledzę prasę specjalistyczną od lat i taką sugestię widzę po raz pierwszy. Co więcej S-92 to typowy śmigłowiec cywilny więc sugestia, że MON go chciał jest niepoważna. AW i Sikorski od zawsze proponowali odpowiednio S-90i i AW-149 i jakoś dotąd nikomu nie przeszkadzała ich wielkość.
Ad6 Tak, parametry lotu Caracala są nieco lepsze niż AW – 149 ( v max odpowiednio 325km/h do 313; zasięg 857km do 800, pułap 6095m do 4572) ale z pewnością AW-149 są dużo trudniejsze do wykrycia przez radary (dużo kompozytu + odpowiednio ukształtowana powierzchnia), są zapewne tańsze w eksploatacji i mają dużo większy potencjał modernizacyjny.
Ad7 Tak, S-70i to śmigłowiec dla ubogich …
Ad8 … dokładnie tak samo jak Caracal. Bogatsi kupują NH-90, AW101 itp. O parametrach napisałem już w pkt 6. Wystarczy przyjrzeć się Caracalowi z bliska by wiedzieć że to maszyna po przejściach – płatowiec z blach łączonych wypukłymi nitami (technologia zarzucona w PZL już przed wojną), mnóstwo wystających, dodanych w czasie modernizacji elementów zewnętrznych pogarszających aerodynamikę i znacznie zwiększających echo radarowe)
Ad 9-12 Oczywiste informacje tam przytoczone nie zmieniają podstawowego faktu, że w ofercie AW i Sikorskiego dużo większa ilość elementów śmigłowców zostałaby wyprodukowana w kraju, a to przekłada się na ok 5000 miejsc pracy, które mogły powstać w Polsce, a powstaną we Francji.
Ad 13 Tu jest kwestia wyjaśnienia jakie są naprawdę fakty: szef Świdnika podaje, że jego oferta była na pewno najtańsza i że w 2017 mogła zacząć się dostawa nie wersji cywilnej tylko wersji wielozadaniowej będącej przedmiotem zapytania MON
Ad 14 Dopóki nie wiemy co autor miał na myśli pisząc, że Sikorski zaproponował śmigłowce „bez uzbrojenia” to trudno to komentować. Trzeba przecież pamiętać, że spośród zamawianych śmigłowców prawie wszystkie mają być uzbrojone w prosty km w drzwiach/oknie – system uzbrojenia prosty jak budowa cepa, tani i dostępny w Polsce. Pozostałe uzbrojenie ma byc na belkach zewnętrznych i Sikorski ma tą technologię
Ad 15 Zwykłe świadome kłamstwo. W Świdniku i Mielcu pracują zakłady nie tylko montujące śmigłowce z dostarczonych części ale też produkujące ich istotne elementy w tym kadłuby. Francuzi natomiast obiecują postawienie w Łodzi zwykłej montowni (sami używają tego określenia). Zresztą Francuzi nie planują by fabryczka w Łodzi miała w przyszłości dostarczać jakichkolwiek podzespołów do innych śmigłowców po skończeniu polskiego zamówienia. Ma się wtedy zając ich serwisowaniem, a to mówi samo za siebie o charakterze planowanego zakładu.
Ad 16 Kolejne zwykłe kłamstwo. Sikorski i AW mają podpisane umowy offsetowe odpowiednio z Polską Grupą Zbrojeniową i WZL-1 i zobowiązały się do zainwestowanie tam odpowiednio 800 mln euro i 200 mln euro.
(artykuł został zainspirowany notką Andrzeja Wilka na jednym z portali społecznosciowych)

Miazio
O mnie Miazio

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka